Rodzaje i wykorzystanie podkładek stalowych – czyli jakie podkładki do śrub się najlepiej sprawdzają?

  • przez srubonit

Ten niepozorny mały element najczęściej w kształcie dysku z centralnie umiejscowionym otworem pełni wiele istotnych funkcji. Najczęściej używany jest do łączenia różnego typu konstrukcji przy pomocy śrub i nakrętek. Może być wykorzystany także jako komponent zapewniający właściwy dystans pomiędzy poszczególnymi częściami złącznymi. Forma i materiał, z którego jest wykonany, sprawiają, iż ma zastosowanie w wielu branżach m.in. w elektronice czy budownictwie. Jeśli chcesz właściwie używać poszczególnych rodzajów podkładek, uważnie przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie funkcje pełnią podkładki?

Ze względu na funkcje, jakie mogą pełnić, podkładki stalowe dzielimy na:

  • ochronne
  • zabezpieczające
  • uszczelniające
  • wyrównujące

Podkładki ochronne

Najpopularniejszy typ uzupełnienia połączenia śrubowego. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona powierzchni podłoża w trakcie wykonywania łączenia czy nakładania nakrętki. Element można używać do łączenia z materiałami różnego typu jak drewno, metal czy plastik. Miejsce zabezpieczone za pomocą podkładki ochronnej nie ulegnie zarysowaniu, ani uszkodzeniu. Występuje też wariant, który ma powiększoną całkowitą średnicę dla mocowania elementów drewnianych lub karoserii.

Podkładki zabezpieczające

Książkowym przykładem podkładki tego typu jest podkładka sprężynująca, która dzięki unikalnemu profilowi, gwarantuje odpowiednie połączenie śruby i podłoża. Mocowanie z użyciem podkładki sprężynującej jest stabilne oraz wstrząsoodporne. Za inny przykład może nam posłużyć podkładka ząbkowana, powszechnie używana w elektrotechnice, która dzięki swym właściwościom niweluje szkodliwy wpływ drgań na mogące się poluzować elementy. Gwarantuje to zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania powstającej konstrukcji.

Podkładki uszczelniające

Podkładka uszczelniająca ma za zadanie ochronę łączenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak opady deszczu, promieniowanie UV czy mróz. Są dostępne różne rodzaje podkładek. Najpopularniejsze są wykonywane z połączenia stali i elastycznych materiałów takich jak guma czy tworzywo. Mogą równie dobrze pełnić funkcję wyrównującą w przypadku, gdy pozostałe elementy nie są dostatecznie spasowane, a także zwiększać powierzchnię nacisku części łączącej na podłoże.

Podkładki wyrównujące

Mogą być wykonane z dowolnego materiału i pokryte różną powłoką. Pomagają skorygować kąt danego połączenia śrubowego, aby maksymalnie dopasować się do łączonej powierzchni, ma to zapewnić równomierne rozłożenie siły nacisku pod śrubą lub nakrętką. Występują w różnych rozmiarach i grubościach. Za doskonały przykład takiego rozwiązania mogą posłużyć podkładki klinowe do ceowników.

podkładka stalowa 1 szt

Podkładki hartowane

Te specjalne podkładki powstają w procesie hartowania, który polega na nagrzaniu surowca do odpowiedniej temperatury, a następnie gwałtownemu schłodzeniu. Tak przygotowany materiał jest wytrzymalszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Podkładki tego typu znajdą zastosowanie w miejscach narażonych na duże obciążenia szczególnie w budownictwie czy przemyśle maszynowym.

Dlaczego stosuje się podkładki?

Podkładkę umieszcza się między główką śruby a podłożem, do którego będzie bezpośrednio przylegać bądź między nakrętką a tymże podłożem. Rozwiązanie takie ma zapobiec m.in. luzowaniu się połączenia, szczególnie może się to stać, gdy projekt, który powstaje, narażony jest na nadmierne wstrząsy spowodowane np. wzmożonym ruchem ulicznym. Kolejnym powodem, dla którego zaleca się używanie podkładek, jest uzyskanie jak najlepszego spojenia powierzchni łączonych dzięki uzyskaniu równomiernego rozłożenia nacisku.

Chcąc uzyskać wystarczająco mocne i wytrzymałe scalenie, które nie będzie narażone na odkręcenie, wybierzmy podkładkę, która będzie miała otwór wewnętrzny jak najlepiej dopasowany do średnicy gwintu śruby. Jeżeli materiał, z którym łączone będą śruby, jest wykonany z miękkiego tworzywa jak plastik czy płyta wiórowa, podkładki stalowe dodatkowo zabezpieczą go przed deformacją.

Łączenia śrubowe, w tym także podkładki, oprócz praktycznego zastosowania mogą pełnić również funkcje dekoracyjne. Dzięki możliwości wytworzenia dowolnego kształtu oraz rozmiaru świetnie sprawdzą się w przemyśle meblarskim. Możliwe jest również ,dzięki użyciu specjalnie poszerzonych podkładek, zamaskowanie niewielkich ubytków w strukturze podłoża.

śruba, podkładka, nakrętka

Z jakiego materiału wytwarzane są podkładki?

Naczelną zasadą jest użycie podkładek wykonanych z tego samego materiału, co śruby. Odstępstwo od tej reguły przypuszczalnie spowoduje rdzewienie poszczególnych elementów, co w konsekwencji może doprowadzić do osłabienia całej konstrukcji. W zależności, jakie prace będziemy wykonywać, musimy zastosować odpowiedni rodzaj podkładek. Do prac zewnętrznych, gdzie łączenia śrubowe są szczególnie podatne na szkodliwe oddziaływanie warunków atmosferycznych, zaleca się używać podkładek wykonanych ze stali, które są dodatkowo galwanizowane bądź ocynkowane. Ma to uchronić je przed korozją czy negatywnym wpływem mrozu. Oprócz stalowych podkładek występują jeszcze podkładki z aluminium, mosiądzu czy poliamidu.

podkładki poszerzane

Gdzie kupić odpowiednią podkładkę ?

Przeważnie, kiedy kupujemy meble lub sprzęt do ćwiczeń, są nam dostarczone w częściach i musimy je samodzielnie złożyć. Sprawnie i szybkie uporanie się z instalacją możliwe jest m.in. dzięki dołączonym zestawom montażowym. Dzięki nim nie musimy martwić się, że użyjemy m.in. niewłaściwych podkładek.

Natomiast jeżeli nie posiadamy podkładek, możemy zaopatrzyć się w jednym ze sklepów budowlanych. To gwarancja udanych zakupów dzięki możliwości skonsultowania się ze sprzedawcą. Tańszą opcją jest sklep internetowy, w którym zazwyczaj dostawa jest darmowa powyżej pewnej kwoty zamówienia. Kolejnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty hurtowni i składów budowlanych.

Podsumowanie

Ilekroć będziemy chcieli przy pomocy śrub połączyć elementy, koniecznie pamiętajmy o zastosowaniu właściwych podkładek. Do określonych typów łączeń zawsze wybierajmy podkładki zalecane przez producentów. Poprzez to znacznie zniwelujemy ryzyko poluzowania się połączenia oraz trwale i bezpiecznie wykonamy pracę.

Leave Comments