Płyty kartonowo-gipsowe — jakie wkręty stosować?
Płyty kartonowo-gipsowe są jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie. Możemy z nich zbudować ściany działowe czy sufity podwieszane. Natomiast wkręty stanowią główny element mocowania płyt gipsowych (GK), regipsów, karton-gipsu czy profili GK. Mają za zadanie robić to łatwo, sprawnie i bezpiecznie.
Wkręty – rodzaje i zastosowanie
Wkręty do płyt mają szerokie zastosowanie. Ich podstawową rolą jest montaż płyt GK, skręcanie konstrukcji profili oraz wzmacnianie konstrukcji drewnianych pod płytą – w tym celu najczęściej stosowane są długie wkręty do drewna. Istnieją dwa typy wkrętów – wkręty do łączenia samych profili oraz wkręty służące do mocowania ścian do stelażu lub montażu sufitów podwieszanych.
Dostępne są w dwóch wariantach:
- o grubym gwincie – służą do mocowania płyt gipsowo-kartonowych przy konstrukcjach drewnianych,
- o drobnym gwincie – mogą być stosowane do mocowania płyt gipsowych przy konstrukcjach wykonanych z profili metalowych.
Rozmiary wkrętów
Długość wkrętów do łączenia płyt zależy od ich przeznaczenia. Warto pamiętać, aby dostosować długość wkrętu do grubości profilu. Wyróżnić możemy trzy podstawowe długości wkrętów do płyt gipsowych:
- blachowkręt do płyt gipsowych TN 3,5×25 mm – służą do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili z blachy 0,7 mm. Jest to najczęściej stosowany rozmiar.
- wkręt do płyt gipsowych TN 3,5×35 mm – podobnie jak blachowkręt powyżej. Co więcej, obie opcje TN to wkręty do regipsów o grubości do 0,7 mm.
- wkręt do płyt gipsowych TB 3,5×35 mm – stosowane są do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili ościeżnicowych z blachy 2,0 mm. To rozwiązanie odpowiednie przy grubości płyty G-K w przedziale od 0,7 do 2,25 mm.
Równie istotny jest rozstaw wkrętów do płyt – zalecany rozstaw najczęściej wynosi około 200-250 mm dla ścian i 300-400 mm dla sufitów.
Wkręty fosfatowane do płyt gipsowych
Podstawowe wkręty do mocowania płyt gipsowych to stalowe wkręty fosfatowane, które są odporne na działanie wilgoci, niesprzyjających warunków oraz niewrażliwe na wysokie temperatury. Posiadają one powłokę ochronną, która może znacząco ograniczyć ryzyko wykwitów rdzy na ścianie. Jeśli chcemy zakupić dobry wkręt, warto zdecydować się na ten rodzaj.
Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych
Producenci profili zazwyczaj informują, jaki rodzaj wkrętów będzie najlepszy do montażu danego produktu. Poniżej opisujemy jakie wkręty wybrać do montażu płyt gipsowo-kartonowych w konstrukcjach z różnych rodzajów materiałów.
Kupując wkręty do płyt G-K warto wybrać te, które mają ostry czubek. To ułatwienie sprawi, iż wcześniejsze przygotowanie otworu nie będzie konieczne. Końcówka wkrętu sama przebije się przez płytę – natomiast do pracy najlepiej wykorzystać wiertarkę lub automatyczny wkrętak. Należy pamiętać, aby do montażu płyty gipsowej nie używać wiertarki elektrycznej, gdyż może to uszkodzić powierzchnię płyty k-g.
Wkręty do profili aluminiowych, profili stalowych i do stelażu z blachy ocynkowanej
Montaż ścian działowych czy podwieszanych sufitów zazwyczaj odbywa się na konstrukcji metalowej – na stelażu z profili aluminiowych lub stalowych, wobec czego najlepszym rozwiązaniem będą blachowkręty, czyli tzw. pchełki, które posiadają drobny gwint, ułatwiający wkręcanie w metal.
Jeśli szukamy wkrętów do mocowania płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej, najlepszym wyborem będą wkręty przeznaczone do podłoży stalowych. Mają one drobniejszy gwint, dzięki czemu zapewniają stabilniejsze połączenie płyty z profilem. Bardzo często te wkręty nazywane są blachowkrętami do płyt gipsowych. Zazwyczaj mają one łeb trąbkowy z wgłębieniem krzyżowym PH2. Wkręty te służą mocowania płyt do ścian działowych, sufitów podwieszanych oraz do zabudowy różnego rodzaju orurowania.
Wkręty do profili drewnianych
Jeśli planujesz przymocować płytę do konstrukcji drewnianej, użyj do tego wkrętów do drewna lub wkrętów kombi drewno/stal. Aby zamontować pojedynczą płytę, wystarczy wkręt o długość 30 mm, do mocowania podwójnej płyty potrzebne będą już dłuższe wkręty – 42 mm, a potrójnych – 55 mm. Aczkolwiek, warto jednak uwzględnić przy zakupie przelicznik długości: grubość płyty + 20 mm.
Wkręty do regipsów
Regipsy to nieco cieńsze płyty gipsowe, które mają większe rozmiary niż standardowe płyty karton-gips. W związku z tym, do ich montażu potrzebne będą wkręty dostosowane pod ten konkretny rodzaj płyt. Wkręty te są dłuższe, ponieważ muszą zapewnić odpowiednią głębokość mocowania i pewne połączenia.
Jak wkręcać wkręty do płyt gipsowych?
Po wybraniu odpowiedniego rodzaju wkrętów do płyt G-K, należy umieścić wkręt we właściwym miejscu. Przy wkręcaniu wkrętów warto zachować ostrożność, tak aby nie doszło do uszkodzenia powierzchni płyty gipsowej. Po zamocowaniu płyty, sprawdź czy wkręty są prawidłowo dokręcone – można tego dokonać za pomocą klucza lub specjalnego śrubokrętu.
Jakie wkręty do GK wybrać?
Wybierając wkręty do mocowania płyt gipsowo-kartonowych należy pamiętać, aby dobrać wkręt do rodzaju stelażu – do konstrukcji drewnianej lepszy będzie grubszy gwint, zaś do profili stalowych i aluminiowych odpowiedniejszy będzie drobniejszy gwint. Co więcej, rozmiar wkrętu powinien być dopasowany do szerokości płyty G-K i grubości profilu. Pamiętaj także, że wkręt musi być zakotwiczony na głębokości minimum 2 cm. Ponadto, wkręty do płyt GK powinny być odporne na szkodliwe działanie wilgoci. Warto zdecydować się na wkręty zakończone ostro, które są przeznaczone do szybkiego montażu, gdyż łatwo wkręcają się w płytę.