Kotwy do betonu – rodzaje i zastosowanie

  • przez srubonit

Beton jest jednym z najpowszechniej używanych materiałów w budownictwie. Na nic jednak się zda materiał cechujący się trwałością i solidnością, jeśli nie będziemy w stanie odpowiednio mocno połączyć innych elementów z betonem. Służą do tego różnego rodzaju śruby, wkręty czy kołki dostosowane do użycia w tym specyficznym podłożu. Przydatne będą również specjalnie przeznaczone do mocowania w betonie kotwy. Co to jest kotwa i czym się charakteryzuje?

Co to są kotwy do betonu?

Kotwy do betonu są to stalowe elementy, umożliwiające łączenie różnych części konstrukcji budowlanych. Nadają się do stosowania na zewnątrz, jak również wewnątrz budynku i mają za zadanie stworzyć solidne mocowanie, zapobiegające przesunięciom czy obrotom elementów konstrukcji i przeniesienie dużego obciążenia na beton.

Kotwa zazwyczaj jest odlana w betonie lub w nim osadzona. Szczególnie przy użyciu pierwszego sposobu możemy zapewnić bardzo silne i trwałe mocowanie w podłożu. Ponadto mają one ochronę antykorozyjną, tak więc niestraszna jest im wilgoć.

kotwy do betonu

Kotwy do betonu – rodzaje

Wśród produktów w ofercie na rynku panuje naprawdę duża różnorodność, tak pod względem budowy, jak i sposobu montażu. Przede wszystkim jednak kotwy dzielimy właśnie na dwa główne rodzaje pod względem sposobu ich mocowania.

Kotwy mechaniczne

Zazwyczaj wykonywane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, dzięki czemu są wytrzymałe i odpowiednie do stosowania na wymagającym podłożu. Najczęściej używa się ich przy konstrukcji słupów, wsporników belek czy montażu poręczy.

Montaż polega na umieszczeniu kotwy oraz elementu wymagającego mocowania w odpowiednio wywierconych otworach i przykręceniu kluczem dynamometrycznym, choć można jest montować również poprzez wbijanie do podłoża. Nie nadają się jednak do montażu na krawędziach.

Kotwy chemiczne

Te kotwy noszą również nazwę kotwy wklejanej. Kotwę w postaci żywicy wystrzykuję się do wcześniej przygotowanych otworów, która wypełnia je i łączy się z materiałem bazowym, tworząc solidne wiązanie, odporne nawet na duże obciążenia.

Kotwy chemiczne są bardzo uniwersalne, ponieważ nadają się niemalże na każde podłoże, nawet zawilgocone, a dodatkowo można je montować blisko siebie i na krawędziach. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie wywierają naprężeń na powierzchnię, ponieważ nie działają na nie siły rozporu.

Takie kotwy stosuje się głównie przy mocowaniu elementów w cegle czy betonie komórkowym.

Kotwy do betonu – zastosowanie

Kotwy stosuje się do konstrukcji stalowych, wszędzie tam, gdzie potrzeba solidnego i bezpiecznego połączenia. Używa się ich przy konstrukcji mostów, domów, fasad, szkieletów hal, ale także przy umywalkach w naszych domowych łazienkach czy znakach drogowych.

W sklepie znajdziemy szeroki wybór kotew mechanicznych (w tym kotwy metalowe i kotwy stalowe) oraz chemicznych, więc naprawdę jest w czym wybierać. Oba powyższe rodzaje dzielą się na wiele różnych typów, w zależności od ich właściwości i zastosowania. Kotwy różnią się między sobą budową oraz sposobem mocowania, dlatego bardzo ważne jest, aby wykonać odpowiedniego wyboru podczas kupna.

Jakie kotwy do betonu wybrać?

Mocowanie elementów konstrukcji powinno być bezpieczne, solidne oraz trwałe, dlatego trzeba wybrać do tego najlepsze materiały. Zanim podejmiemy decyzje, jakie kotwy do betonu zakupić, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników:

  • rodzaj podłoża pod konstrukcję (beton, cegła mur, jego struktura),
  • warunki środowiskowe (wilgoć, obecność związków chemicznych),
  • obciążenie, na jakie będzie narażona konstrukcja,
  • odległość od krawędzi lub pomiędzy poszczególnymi kotwami,
  • średnica otworu i rodzaj wiercenia,
  • temperatura podczas montowania kotwy (bardzo ważne w przypadku kotew chemicznych).

Bez względu na to, jakiego wyboru dokonamy, przy montażu kotwy należy kierować się zgodnie ze wskazówkami producenta, aby zrobić to odpowiednio.

Jak zamontować kotwy do betonu?

Kiedy wybraliśmy już kotwy odpowiadające naszym potrzebom, następnym krokiem jest montaż. Najlepiej zajrzeć do szczegółowej instrukcji, jaką dołączył producent, aby wiedzieć, jak obchodzić się z danym typem kotwy. W zależności od rodzaju kotwy montaż będzie przebiegał inaczej, jednak w każdym przypadku trzeba wcześniej obliczyć obciążenie, jakiemu poddana zostanie konstrukcja, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i zachować pełne bezpieczeństwo.

Otwór powinien zostać wykonany wiertłem o średnicy takiej samej jak kotwa – do tego zadania najlepiej użyć wiertarki udarowej. Należy również pamiętać o dostosowaniu głębokości otworu. Następnie powstały otwór trzeba dokładnie wyczyścić, ponieważ zabrudzenia wewnątrz mogłyby wpłynąć na głębokość zakotwiczenia, a tego przecież nie chcemy. W tym celu można zastosować dmuchawę lub sprężone powietrze.

W przypadku kotwy mechanicznej następnym krokiem jest osadzenie kotwy w otworze, co szybko można wykonać za pomocą młotka. Trudniej sprawa wygląda w przypadku kotwy chemicznej, gdzie żywicę trzeba najpierw zmieszać z utwardzaczem, aby uzyskać odpowiednie wiązanie. Po wypełnieniu otworu należy poczekać określony czas podany przez producenta, zanim zamontuje się złącze. Na koniec dokręcamy kotwę za pomocą klucza dynamometrycznego do momentu dokręcającego (Nm), który powinien być podany w katalogu producenta i gotowe.

Kotwy do betonu – podsumowanie

Nawet jeśli dokładamy wszelkich starań, aby solidnie przymocować jakiś element do betonu, to jednak nie wszystkie produkty zapewnią nam odpowiednią trwałość i solidność mocowania, szczególnie w przypadku montażu elementów, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. W takich sytuacjach wręcz niezbędne jest zastosowanie odpowiednich kotew do betonu. W końcu ciężko wyobrazić sobie na przykład montaż barierek przy zastosowaniu niepewnego lub niewystarczającego sposobu mocowania.

Leave Comments