Jak prawidłowo osadzić wkręt w drewnie?

  • przez srubonit

Wkręty do drewna ze względu na komfort i łatwość użycia są popularnym elementem złącznym gwarantującym solidne i trwałe połączenie, niezależnie od rodzaju drewna. Korzystają z nich zarówno amatorzy podczas prac domowych jak i fachowcy z branży usługowo-remontowej. Różnią się wzajemnie materiałem, z którego są wykonane, rozmiarem czy typem łba śruby — co umożliwia ich szerokie zastosowanie. Jakie wkręty najlepiej wybrać do poszczególnych typów drewna? Przeczytaj uważnie.

Wkręt ciesielski a tradycyjny gwóźdź — różnice

Wkręty do drewna ze względu na komfort i łatwość użycia są popularnym elementem złącznym gwarantującym solidne i trwałe połączenie, niezależnie od rodzaju drewna. Korzystają z nich zarówno amatorzy podczas prac domowych jak i fachowcy z branży usługowo-remontowej. Różnią się wzajemnie materiałem, z którego są wykonane, rozmiarem czy typem łba śruby — co umożliwia ich szerokie zastosowanie. Jakie wkręty najlepiej wybrać do poszczególnych typów drewna? Przeczytaj uważnie.

Wkręty ciesielskie są powszechnie używane w branży budowlanej oraz w przemyśle meblowym. Ze względu na swoją budowę i parametry są lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż popularne niegdyś gwoździe.


Ich przewagą jest m.in. możliwość przenoszenia większych obciążeń oraz szybszy sposób montażu. Dodatkowo w przypadku nieprawidłowego osadzenia wkrętu można w szybki sposób dokonać poprawki poprzez wykręcenie wadliwie osadzonego wkrętu i jego ponownie wkręcenie. Ponadto dzięki gwintowaniu możliwe jest osiągnięcie trwałego i stabilnego połączenia elementów konstrukcji.

budowa dachu

Rodzaj konstrukcji drewnianych a dobór wkrętów ciesielskich

Wkręty ciesielskie występują w licznych rozmiarach oraz z różnymi rodzajami łba, dzięki czemu możliwe jest szerokie wykorzystanie ich w wielu typach konstrukcji drewnianych.
Gdy planujemy zbudować taras, będą nam potrzebne wkręty stożkowe (tarasowe), które odpowiednio zlicują się z deskami i będą odporne na działanie wilgoci. Rodzaj użytego łba wkręta będzie miał też wpływ na estetykę konstrukcji.


Wkręty fasadowe z kolei szczególnie sprawdzą się w projektach, które narażone są na kontakt z wodą. Uniemożliwiają przedostanie się wody pod łeb wkręta, a tym samym zapobiegają tworzeniu się zacieków, które negatywnie wpływają na wygląd budowli.


Wkręty ciesielskie mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Na dużą skalę używa się je przy budowie dachów jako połączenie krokwi z murłatą, połączenia belek czy do montażu więźb dachowych. Szczególnie polecane do tego typu prac są wkręty konstrukcyjne, które dzięki swojej budowie, gwarantują mocne przyciąganie elementów.

Osadzanie wkrętów w drewnie

Jeżeli podczas remontu korzystamy z usług profesjonalistów, nie musimy się martwić o trwałość i bezpieczeństwo powstającej konstrukcji. Natomiast gdy działamy na własną rękę, powinniśmy uwzględnić kilka istotnych rzeczy.


Ogólnie rzecz biorąc, im większa średnica wkrętu, tym mocniejsze i trwalsze połączenie. Przed montażem zwróćmy uwagę, aby wkręt nie był dłuższy niż grubości łączonych elementów. Prawidłowo osadzony wkręt powinien licować się z powierzchnią, do której jest przytwierdzany. Taki efekt uzyskamy dzięki wkrętom z łbem stożkowym, które świetnie sprawdzają się m.in. przy deskowaniu.

Z kolei jeśli zależy nam na połączeniu, które zapewni mocny docisk, powinniśmy wybrać wkręty talerzykowe. Dystans, jaki dzieli poszczególne połączenia, a także ich rozmieszczenie na powierzchni również ma wpływ na jakość i trwałość projektu.


Przy osadzaniu wkrętów w drewnie, należy wkręcać je prostopadle do powierzchni, na wolnych obrotach. W przeciwnym razie może dojść do urwania się wkrętu. Prawidłowo osadzony wkręt nie powinien być zbyt mocno dokręcony, gdyż grozi to deformacją lub pęknięciem materiału, na którym pracujemy.

wkręty stożkowe

Jakie wkręty stosować na zewnątrz pomieszczeń?

Kiedy chcemy sprawnie i trwale połączyć ze sobą elementy konstrukcji, która będzie narażona na szkodliwe działanie deszczu i mrozu, musimy użyć wkrętów do montażu na zewnątrz pomieszczeń. Wyróżnia je m.in. rodzaj stali, z której są wykonane, rodzaj powłoki antykorozyjnej oraz kształt łba i rodzaj gniazda pod bit.

Najbardziej pożądanym typem stali dla wkrętów przeznaczonych do użytku zewnętrznego jest stal nierdzewna tzw. nierdzewka. Wkręty wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się znaczną odpornością na korozję, co umożliwia stosowanie ich w miejscach zlokalizowanych w pobliżu cieków wodnych czy jezior. Nadają się również do stawiania konstrukcji bezpośrednio na ziemi.

Z kolei konstrukcje znajdujące się w pobliżu plaż, narażone na działanie słonej wody, powinny być łączone przy pomocy wkrętów ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z hartowanej stali węglowej, dodatkowo zabezpieczonej antykorozyjną powłoką. Rodzaje powłok antykorozyjnych:

  • ocynk elektrolityczny,
  • ocynk galwaniczny,
  • opatentowane powłoki antykorozyjne.

We wkrętach do drewna stosowane są różne kształty łbów z odpowiednimi nacięciami, które mają spore znaczenie dla właściwego doboru wkrętu. Łeb wkrętu może mieć kształt stożkowy, talerzykowy lub sześciokątny.

Nawiercanie otworów przy pomocy wiertła

Co do zasady nie powinno się nawiercać otworów pod wkręty ciesielskie, gdyż może to znacząco wpłynąć na stabilność i trwałość łączonych elementów. Wkręty ciesielskie dzięki swojej konstrukcji zapewniają wytrzymałe i trwałe połączenia bez potrzeby nawiercania otworów.

Wyjątkiem jest montaż konstrukcji wykonanych np. z drewna egzotycznego, które jest bardziej podatne na pęknięcia podczas instalacji wkrętami. Co istotne średnica wiertła powinna być taka jak średnica wewnętrznego rdzenia wkrętu. Wyróżniamy wiertła kręte — klasyczne, wiertła puszkowe czy wiertła do wykonywania otworów pod konfirmaty, które służą do montażu wkrętów podczas składania mebli.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu wkrętów ciesielskich

Podczas wkręcania wkrętów można popełnić kilka z pozoru nieistotnych błędów, które jednak po jakimś czasie mogą dać znać o sobie. Najczęściej popełniane błędy to:

  • użycie zbyt dużej siła, z jaką przykręcane są wkręty,
  • wkręcanie wierteł na lewych obrotach,
  • użycie wiertarki o słabej mocy do montażu dużych wkrętów ciesielskich,
  • zastosowanie nieprawidłowych rozmiarów łba do danej konstrukcji,
  • użycie zbyt małej ilości wkrętów.

Podsumowanie

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i trwałości budowanych dachów czy tarasów, powinniśmy dobrać wkręty do drewna w zależności od rodzaju konstrukcji drewnianej. Spory wybór na rynku sprawia, iż z łatwością znajdziemy interesujący nas rodzaj łączenia. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni co do wyboru odpowiedniego typu wkrętów do drewna, skonsultujmy swój wybór ze sprzedawcą.

Leave Comments