8 sprawdzonych sposobów, aby wykręcić urwaną śrubę
Śruba to jeden z powszechnych sposobów łączenia co najmniej dwóch elementów. Wykorzystywana jest w profesjonalnych zastosowaniach, jak i w przydomowym warsztacie czy garażu. Odkręcanie śrub, zwłaszcza gdy są pokryte korozją lub nie były używane od dawna, wraz z użyciem dużej siły może się przyczynić do jej urwania. Problem urwanej śruby zdarza się stosunkowo często, szczególnie gdy jest ona słabej jakości. Na szczęście istnieje kilka metod wykręcenia uszkodzonej śruby. Szczegóły poniżej!
Klasy wytrzymałości śruby
Śruba to gwintowany element łączący. Standardowa śruba składa się z łba i trzonu. Śruby różnią się między sobą rozmiarem (długość i średnica), kształtem poszczególnych elementów oraz rodzajem gwintów i zakończenia. Posiadają również różne klasy wytrzymałości. Według Polskiej Normy PN-M- 82084 wyróżniamy 10 podstawowych klas wytrzymałości. Oznaczenia wybite są na łebkach śruby.
Wytrzymałość śruby i materiał, z którego jest wykonana, ma wpływ na bezpieczeństwo oraz na to, gdzie będzie ona wykorzystywana. Dlatego muszą wyróżniać się wysoką jakością.
Sposoby na wykręcenie urwanej śruby
Urwana śruba to inaczej śruba, która zaległa w otworze gwintowym bez możliwości mechanicznego jej odkręcenia.
Urwana śruba to dość powszechny problem. Istnieje kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na wykręcanie śruby. Zależą one od rodzaju usterki oraz narzędzi, którymi w danym momencie dysponujemy. Oto kilka najpopularniejszych sposobów na wykręcanie urwanych śrub:
- Wykręcenie urwanej śruby za pomocą młotka
Wykręcić urwaną śrubę w przypadku braku specjalistycznych narzędzi można za pomocą młotka i płaskiego śrubokrętu. Śrubokręt należy oprzeć o krawędź śruby w kierunku jej odkręcania, a następnie uderzać w nią młotkiem. W ten sposób następuje powolne odkręcanie śruby.
- Wykręcenie śruby za pomocą wiertła
W tej metodzie należy rozwiercić śrubę wiertłem zbliżonym rozmiarem do urwanej śruby. Wytworzona podczas wiercenia temperatura spowoduje obluzowanie się gwintu. W ten sposób można bezpiecznie bez obawy uszkodzenia elementu wykręcić urwaną śrubę. Pozostałe ewentualne resztki gwintu należy delikatnie usunąć na przykład szpikulcem.
- Wykręcenie śruby za pomocą wkrętaka
Ten sposób na urwaną śrubę wymaga użycia wkrętaków. Należy dopasować rozmiar wkrętaka do średnicy śruby, a następnie wkręcamy go do środka urwanej części. Kolejnym krokiem jest wykręcenie śruby.
Wkrętak przypomina swoją budową kształt stożka z wykończeniem na wzór gwintu, który pozwala na wwiercenie się w łeb lub pozostałości po śrubie. Używany jest w sytuacji, gdy nie ma możliwości wykręcenia śruby bez uszkodzenia gwintu.
- Olej i szczypce
Wykorzystanie oleju penetrującego to nieco czasochłonna metoda. Polega ona na nałożeniu go na trzon śruby. Olej z biegiem czasu zacznie spływać pomiędzy gwinty, tym samym luzując śrubę. Następnie przy użyciu szczypiec można wyciągnąć złamaną śrubę.
- Wykręcenie śruby za pomocą spawania
Spawanie sprawdzi się tylko w przypadku, gdy tylko głowa śruby zostanie urwana, a jej pozostałość wystaje poza powierzchnię. Metoda ta polega na przyspawaniu główki lub na przykład nakrętki do urwanego trzpienia. Po zastygnięciu zespawanych elementów za pomocą śrubokręta lub klucza należy odkręcić całość.
- Użycie palnika
Ułatwić i usprawnić wykręcenie urwanej śruby może podgrzanie jej do wysokiej temperatury. Za pomocą palnika należy podgrzać śrubę do temperatury około 700-800 stopni Celsjusza, aż zmieni kolor na czerwony. Kiedy śruba ostygnie za pomocą szczypiec spróbować ją odkręcić. Warto się upewnić czy wysoka temperatura nie uszkodzi reszty konstrukcji i czy w pobliżu nie znajdują się żadne substancje łatwopalne.
- Użycie szlifierki i płaskiego śrubokręta
Wykręcić złamaną śrubę można za pomocą szlifierki, wykonując nacięcie w uszkodzonej śrubie, po czym umieścić tam płaski śrubokręt i delikatnie wykręcić śrubę.
- Przypiłowanie i odkręcenie za pomocą klucza
Czasem najskuteczniejszym sposobem, aby wykręcić urwaną śrubę, jest jej przypiłowanie i odkręcenie klucze. Wystającą część gwintu można spiłować tak, aby odtworzyć kształt główki, a następnie złapać kluczem i wykręcić.
Jak zapobiec urwaniu śruby?
Aby uniknąć problemu urwanej śruby, należy ją zabezpieczyć jeszcze przed wkręceniem, używając odpowiednich środków smarnych. Śruby należy dokręcać z użyciem siły wskazanej przez producenta, nie odkręcając na siłę. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie tylko nowych śrub, a jeżeli tak nie jest starą najpierw oczyścić z korozji i posmarować odpowiednim preparatem.
Jak przygotować starą śrubę do wykręcenia?
Stara śruba dotknięta korozją stanowi niemałe wyzwanie, ponieważ przy próbie odkręcenia takiej śruby łatwo można doprowadzić do uszkodzenia lub urwania łebka. Zapieczoną śrubę zatem należy dokładnie oczyścić z rdzy i innych zanieczyszczeń, a następnie używając klucza oczkowego, poruszamy śrubą na przemian ruchem odkręcającym i zakręcającym.
Drugim sposobem jest potraktowanie owej śruby dużą ilością odrdzewiacza lub innego środka penetrującego. Po odczekaniu około 2 godzin można spróbować odkręcić śrubę.
Podsumowanie
Sposobów na urwaną śrubę jest wiele. Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem na urwaną śrubę jest zapobieganie takim sytuacjom. Przed zakupem konkretnego elementu warto zwrócić szczególną uwagę na normy i certyfikaty oraz wytrzymałość. Elementy złączne muszą być pewne i oszczędzanie na tych produktach może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.