Nity — jak wybrać odpowiedni rodzaj?

  • przez srubonit

Pomimo upływu lat łączenie ze sobą elementów za pomocą nitów jest wciąż często stosowaną techniką w wielu branżach. Czynność ta jest dość prosta do opanowania i w porównaniu do innych sposobów łączenia znacznie tańsza. Uzyskanie trwałego i wytrzymałego połączenia wymaga jednak zastosowania odpowiednich nitów. Czym jest nitowanie? Według jakich kryteriów dzieli się nity? Jakie wyróżniamy rodzaje nitów ze względu na ich zastosowanie? Jaki rodzaj nitu wybrać do konkretnego zadania? Tego dowiesz się, czytając poniższy tekst. Zapraszamy do lektury.

Czym jest nitowanie?

Nitowanie jest to czynność polegająca na trwałym i solidnym połączeniu materiałów za pomocą nitów. Narzędzie, które służy do scalenia za sobą poszczególnych elementów konstrukcji to nitownica. Obsługa jej nie jest skomplikowana, lecz aby dokładnie i sprawnie wykonywać nią prace montażowe, trzeba nabrać pewnej wprawy. Nity natomiast są elementami złącznymi, które przeważnie wyglądem przypominają niewielką cienką rurkę, zakończoną z jednej strony łebkiem w kształcie grzybka, a z drugiej zakuwką. W zależności od tego, jakie powierzchnie chcemy ze sobą złączyć, musimy wybrać odpowiedni rodzaj nitów.

Rodzaje nitów ze względu na ich zastosowanie

Nity możemy sklasyfikować ze względu na rodzaj zastosowania, budowę czy kształt łba. Najbardziej rozpowszechnionym podziałem nitów wśród producentów jest ten pierwszy. Nity ze względem na rodzaj powierzchni, które zamierzamy połączyć, dzielimy na:

Nity zamknięte – wyróżniają się tym, że umożliwiają zachowanie trzpienia oraz mają właściwości wodoodporne, dzięki czemu można je zastosować w trudnych sytuacjach.

Nity otwarte – nie są przystosowane do znoszenia dużych obciążeń i pracy w wymagającym środowisku.

Nity standardowe – jest to uniwersalny typ nitów, który posiada szerokie zastosowanie. Są wytwarzane z różnych materiałów. Przy ich pomocy można wykonywać różnorakie prace montażowe.

Nity wpuszczane – odmiana nitów otwartych, które w chwili montażu wpuszcza się obustronnie w otwór. Powierzchnia konstrukcji, na której dokonywano aplikacji, pozostaje płaska i gładka.

Nity rowkowane – ich specyfika polega na tym, że stosowane są w otworach nieprzelotowych.

Nity rozprężne – dzięki temu, że ich trzpienie powiększają swoją objętość, tworzą solidne, odporne na rozciąganie połączenie. Posiadają większą niż pozostałe typy nitów siłę zacisku.

Nity rozwidlone – przystosowane są do pracy z miękkimi materiałami takimi jak plastik, drewno czy płyta gipsowa.

Nity szczelne – jeżeli przede wszystkim zależy nam na wodoodporności połączenia, powinniśmy wybrać właśnie ten rodzaj nitów.

pracownik używa elektrycznego pistoletu do nitowania

Nity stalowe i inne

Innym kryterium, ze względu na które możemy podzielić nity, jest rodzaj materiału, jaki został użyty do ich wytworzenia. Od właściwego doboru mprateriału, z który wykonane są nity, zależy jakość i trwałość scalenia poszczególnych elementów.

Jeżeli często używamy nitownicy i za jej pomocą łączymy różnego rodzaju materiały, możemy użyć stalowych nitów, które są uniwersalnym rozwiązaniem przy wszelkiego typu pracach montażowych. Wyróżniamy również nity miedziane, które są idealnym przewodnikiem ciała i prądu, a także nity aluminiowe, które w zależności od ilości magnezu w stopie aluminium mogą mieć różne właściwości.

Aluminium o niskim stężeniu magnezu wykorzystywane jest do scalania miękkich materiałów, które bardzo łatwo uszkodzić. Nity, których stężenie magnezu oscyluje między 3,5% a 5%, mają uniwersalne zastosowanie. Elementy złączne, które mają co najmniej 5% stężenie Mg, używane są do pracy z wymagającymi tworzywami.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć połączenia nitowe przed korozją i negatywnym wpływem wysokich temperatur wybierzmy nity miedziano-niklowe. W miejscach, gdzie kluczową kwestią jest zachowanie sterylności, zdecydujmy się na nity wykonane ze stali nierdzewnej.

Podział nitów z uwzględnieniem kształtu łba

Ostatnim kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie nitów jest kształt łba. Wyróżniamy kilka rodzajów nitów ze względu na kształt łba. Najpopularniejsze są nity z łbem kulistym, które charakteryzują się niskim profilem oraz mają szerokie zastosowanie. Nity z łbem stożkowym gwarantują osiągnięcie płaskich powierzchni. Z kolei nity z dużym kołnierzem wykorzystuje się do mocowania cienkich materiałów do twardego podłoża. Wymienić można również nity z łbem soczewkowym, grzybkowym oraz półokrągłym.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nitów takich jak nity zrywalne, rozwidlone czy rozprężne. Mogą być wytwarzane z różnych materiałów oraz posiadać różne kształty łba. Aby w sposób sprawny i wytrzymały połączyć z sobą wybrane elementy należy stosować nity, które mogą być użyte w konkretnych miejscach i warunkach. W przeciwnym razie połączenia nitowe mogą nie spełniać swoich funkcji i z czasem osłabić całą konstrukcję.

Leave Comments