Wkręty fosfatowane – co to jest i do czego służą?

  • przez srubonit

Wkręty to nic innego jak elementy umożliwiające połączenie ze sobą części budowli i konstrukcji, maszyn, rzeczy codziennego użytku i wielu innych przedmiotów wykonanych z różnorodnych materiałów. Wkręty fosfatowane wzięły swoją nazwę od sposobu wykonania tychże produktów. Czym więc są i jak powstają wkręty fosfatowane, jakie wyróżniamy ich rodzaje i do czego można je wykorzystać?

Czym są wkręty fosfatowane?

Wkręty fosfatowane przeznaczone są głównie do łączenia materiałów z drewna i metalu. Swoją nazwę zawdzięczają powłoce, która pokrywa elementy i wpływa na ułatwienie mocowania wkrętów szczególnie w twardych materiałach. Inna nazwa wkrętów fosfatowanych to wkręty fosforanowe. Przy produkcji elementu, wkręt zanurzany jest w roztworach fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego. Gotowe produkty wyróżniają się matową, ciemnoszarą barwą.

Jak powstają wkręty fosfatowane?

Wkręty fosfatowane zwykle wykonuje się z metalowego drutu lub stalowego pręta. Produkty często mylone są ze śrubami, jednak elementy dzieli jedna zasadnicza różnica. W przypadku śrub łeb elementu stanowi zupełnie osobna bryła, nakładana na konstrukcję. Wkręty z kolei to elementy z łbem wpuszczonym w konstrukcję i łagodnym, stożkowym połączeniem go z gwintem.

Przy produkcji wkrętów materiały umieszcza się w rozgrzanym do wysokiej temperatury piecu, gdzie stal ulega zmiękczaniu, co z kolei ułatwia jej obróbkę. Następnie pręty moczy się w kwasie siarkowym, co umożliwia usunięcie ewentualnej rdzy z materiału. Gdy stal jest idealnie czysta, opłukuje się ją wodą, a cały materiał pokrywa się wcześniej wspomnianymi roztworami fosforanów cynku, żelaza, magnezu i kwasu fosforowego.

Taki zabieg sprawia, że wkręty fosfatowane są znacznie bardziej odporne na korozję w porównaniu do innych elementów stalowych. Gdy powłoka pokryje materiał, można przejść do kucia w stali w celu uzyskania odpowiedniego kształtu wkrętu. Do obróbki wykorzystuje się specjalne tłoczniki o różnych wymiarach i kształtach, co umożliwia stworzenie wkrętów o niemalże dowolnym rozmiarze. Gotowy produkt poddaje się kolejnej obróbce termicznej – wygrzewaniu i chłodzeniu, co zwiększa wytrzymałość wkrętów.

wkręty do drewna fosfatowane

Rodzaje wkrętów fosfatowanych

W zależności od potrzeb, wśród wkrętów fosfatowanych możemy wyróżnić elementy standardowe i z gwintem samowiercącym. Wkręty standardowe zwykle wymagają uprzedniego nawiercenia otworu w materiale, a po wykonaniu zabiegu, element można umieścić w otworze.

Wkręty samowiercące z kolei posiadają gwint zakończony specjalnym szpicem, dzięki czemu nie ma potrzeby wcześniejszego nawiercania otworu – wkręt można zamontować bez przygotowywania konstrukcji. Warto podkreślić, że na naszej stronie znajdziesz także standardowe wkręty z ostrym grotem, które również nie wymagają uprzedniego nawiercania otworu.

Do czego można wykorzystać wkręty fosfatowane?

Zastosowanie wkrętów fosfatowanych jest szerokie. Przede wszystkim elementy doskonale nadają się do mocowania płyt kartonowo-gipsowych, gdzie wkręt zagłębia się w płycie, jednocześnie nie naruszając warstwy kartonowej. Warto podkreślić, że wyróżniamy dwa typy wkrętów do płyt karton-gips: przeznaczone do przytwierdzania płyt do profili stalowych (z mniejszym skokiem gwintu) oraz przeznaczone do przytwierdzania płyt do konstrukcji drewnianych (z gwintem grubozwojowym).

Wkręty fosfatowane można także wykorzystać do łączenia profili drewnianych, płyt wiórowych, sklejek, a także elementów metalowych i wykonanych z tworzywa sztucznego. W naszym sklepie znajdziesz różne wymiary wkrętów fosforanowych, dzięki czemu z łatwością możesz dobrać elementy mocujące do własnych potrzeb.

Podsumowanie

Wkręty fosfatowane to elementy umożliwiające łączenie ze sobą takich materiałów jak drewno, metal, czy tworzywa sztuczne. Zabezpieczenie produktów specjalną powłoką sprawia, że ten rodzaj wkrętów jest odporny na korozję, dzięki czemu elementy mogą być zamontowane w miejscach o podwyższonej wilgotności. Co więcej, powłoka fosfatowa zabezpiecza wkręty przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, dzięki czemu produkty można wykorzystać także do łączenia twardych konstrukcji metalowych.

Leave Comments